Laetitia Bohemica - úvodní strana

Máme doma štěně aneb první dny v novém domově

stenata_venku.jpg, 86kB

Po důkladném rozmyšlení všech pro a proti jste se rozhodli pro koupi pejska. Máte už zamluvené svoje vysněné štěňátko a za pár dní si ho konečně přivezete domů? Pokud jste v této situaci, určitě se vám bude hodit tento článek, který vám pomůže s co nejlepší přípravou na nového člena rodiny. První dny nejsou vždy jednoduché, ale s trochou přípravy není zas tak těžké je zvládnout.

Před příchodem štěňátka

Než si štěně přivedete domů, připravte několik věcí. Určete místo pro jeho mističky a pelíšek. Misky by měly být na klidném místě, kde se štěňátko bude moci nerušeně najíst. Také mějte na vědomí, že k misce s vodou by měl mít pejsek neustále přístup. Nejlepší místo pro pelíšek je takové, kde se pejsek bude cítit sice chráněně, ale zároveň bude mít přehled o tom, kde se co děje. Vypozorovala jsem, že na taková místa si psi velmi rádi lehají.

Pokud chovatel učil štěňátka vyprazňovat se na plínku, určitě jich několik rozmístěte po bytě. Jestli máte v domě nějaké luxusnější koberce, na čas je ukliďte, aby je štěně nezničilo. Nezapomeňte z dosahu štěněte odklidit všechno, co by mohlo rozkousat. Nejrizikovější je nechávat po zemi různé papíry (mezi ně se rozumí i časopisy a knížky). V dosahu malého pejska byste zezačátku neměli nechávat ani kousky oblečení a boty. Zabezpečte také elektrické kabely a dlouhé listy pokojových rostlin (obzvláště pozor na jedovaté rostliny, ty byste měli nejlépe odstranit úplně).

Když už budete mít pocit, že jste odstranili vše, co by mohlo štěňátko zničit, udělejte ještě "štěněcí prohlídku". Klekněte si na všechny čtyři a celý byt si takto projděte. Z výšky štěněte si tak možná všimnete věcí, na které jste prve zapomněli. Pokud máte zahradu, kde bude moct štěňátko běhat, udělejte stejnou prohlídku i tam.

Dohodněte se s chovatelem na datumu odběru štěňátka. Poproste ho, ať vám s sebou domů dá nějakou deku nebo hadr, kterou nechá alespoň dva dny před odběrem v pelíšku jeho rodiny. Štěňátko z deky pak bude cítit svoji maminku a sourozence i v novém domově a tato vůně ho bude uklidňovat.

Cesta do nového domova

Na cestování si přivezte cestovní tašku nebo přepravku. Do přepravky dejte plenu, kdyby si během cesty stala nějaká "nehoda". Připravte si také několik hadrů a papírových ubrousků, kdyby se štěňátku udělalo špatně. Pokud pojedete déle jak dvě hodiny, vezměte s sebou také vodu a během cesty udělejte krátkou přestávku (přestávky) na pití a vyvenčení. V tuto chvíli samozřejmě bude venčení probíhat na vodítku. Své štěně zatím skoro neznáte a nevíte, jestli by neskočilo přímo pod kola jedoucích aut.

Před odjezdem nezapomeňte zkontrolovat, jestli máte vše důležité, tedy štěně, očkovací průkaz nebo pas pro malá zvířata a u čistokrevných psů také průkaz původu (podívejte se ještě, jestli ho chovatel nezapomněl podepsat) a kupní smlouvu.

Hned po příchodu štěněte

Až si domů přivedete nového člena rodiny, nejprve ho přiveďte do jedné klidné místnosti, aby se mohlo pomalu rozkoukat. Do připraveného pelíšku mu dejte deku nebo hadr "s vůní jeho rodiny", kterou si od chovatele přivezete. Po chvilce mu můžete nabídnout misku s vodou a trochu krmení. Můžete mu také vyndat několik hraček. Ke hře ho ale přespíliš nenuťte. Neseznamujte ho hned se vším novým najednou, aby se nepolekalo. Pokud máte děti, ohlídejte, ať se na štěňátko hned nevrhnou. Měly by se s ním seznamovat postupně, aby se jich malý pejsek nezačal bát.

Štěně můžete vzít také na zahradu. Tam ho pořádně hlídejte, aby se něčeho nepolekalo a neuteklo. Mimo zahradu ho ale první den raději vůbec neberte.

Pokud máte doma dalšího psa, seznamte s ním štěňátko až ve chvíli, kdy se bude v novém domově cítit aspoň trochu jistě. Nedovolte svému psovi, aby na nového člena rodiny hned divoce skákal (i když v dobrém mínění). Samozřejmě ihned zarazte jakékoli vrčení nebo štěkání ze strany staršího psa. S dalšími zvířaty žijícími v domácnosti pejska seznamte až další den.

První noc

Je dost možné, že první noc se bude štěňátku stýskat po jeho psí rodině. Nejlepší je, když si pelíšek, ve kterém štěně bude spát, odnesete vedle své postele. Když štěňátko začne kňourat, můžete ho pohladit a konejšivě k němu promluvit. Nereagujte ale na každé zakňourání, aby si štěně nezvyklo, že takto si vynutí pozornost.

Můžete si štěně také vzít k sobě do postele. V tom případě ale musíte počítat s tím, že štěně se tohoto místa na spaní bude dožadovat i další noci (a dost možná i dny).

Další dny

Postupně seznamujte štěňátko se vším, co ho bude v životě obklopovat. Přestavte mu ostatní zvířata v domácnosti a pusťte ho do dalších místností v bytě.

Prvních pár dní se vyvarujte návštěv. Své přátelé a známé zvěte až ve chvíli, kdy si je štěňátko ve svém novém domově jisté a důvěřuje vám.

Na procházky štěňátko berte nejprve do klidnějšího prostředí. Pravděpodobně zatím není zvyklé na velké množství psů, obzvláště na ty velké, takže si při styku s nimi dejte pozor, aby se štěně zbytečně nepolekalo. Určitě ale při styku s cizím psem nezvedejte štěňátko do náručí. Zvykat na psy si musí, jen na to jděte postupně.

Po pár dnech si k sobě určitě najdete cestu a stanou se z vás nejlepší přátelé. Pak už vám čeká jen mnoho krásných let s vaším pejskem.

Home Copyright © Tereza Zůnová 2012-2013 Mapa webu CHS LAETITIA BOHEMICA